Протидія булінгу та насильства

План заходів

спрямований на запобігання та протидію насильства та булінгу,

у ДПТНЗ «Рокитнянський професійний ліцей» на 2021-2022н.р.

 

Заходи булінг

 

 Як побороти булінг:

інструкція для дітей, батьків та вчителів

Центр інформації про права людини на основі матеріалів ЮНІСЕФ підготував інструкцію для дітей та дорослих, аби правильно та своєчасно реагувати на прояви цькування.

 

 

ЩО ТАКЕ БУЛІНГ ТА ЯКІ ЙОГО ПРИЧИНИ

Булінг – це агресивна і вкрай неприємна поведінка однієї дитини або групи дітей по відношенню до іншої дитини, що супроводжується постійним фізичним і психологічним впливом.

Кривдники можуть знайти безліч причин щоб цькувати дитину: зовнішність, що не вписується у загальноприйняті рамки, поведінка, думки, які не збігаються з думкою більшості, тощо.

Яскравими прикладами булінгу є словесні образи, навмисне неприйняття дитини до колективу, шантаж та навіть побиття.

“Успіхи у навчанні, матеріальні можливості та навіть особливості характеру можуть стати основою для булінгу. Крім того, жертвою булінгу може стати також той, кому складно спілкуватися з однолітками, хто поводиться відлюдкувато чи, навпаки, провокативно”, – зауважують психологи.

Частіше за все люди, що цькують, вважають, що це смішно і в цьому немає великої проблеми чи трагедії, а також, що дорослі не будуть звертати на це увагу.

 

ЯК ВІДРІЗНИТИ БУЛІНГ ТА СВАРКУ МІЖ ДІТЬМИ

Булінг супроводжується реальним фізичним чи психологічним насиллям: жертву висміюють, залякують, дражнять, шантажують, б’ють, псують речі, розповсюджують плітки, бойкотують, оприлюднюють особисту інформацію та фото в соціальних мережах.

У ситуації булінгу завжди беруть участь три сторони: той, хто переслідує, той, кого переслідують та ті, хто спостерігають.

Якщо булінг відбувся, він може повторюватися багато разів.

ЯК ЗРОЗУМІТИ, ЩО ВАШУ ДИТИНУ ПІДДАЮТЬ ЦЬКУВАННЮ

Перше, що треба зрозуміти – діти неохоче розповідають про цькування у школі, а тому не слід думати, що у перший же раз, коли ви спитаєте її про це, вона відповість вам чесно. Тому головна порада для батьків – бути більш уважними до проявів булінгу.

Якщо ваша дитина стала замкнутою, вигадує приводи, щоб не йти до школи, перестала вчитись, то поговоріть з нею. Причина такої поведінки може бути не у банальних лінощах. Також до видимих наслідків булінгу відносять розлади сну, втрату апетиту, тривожність, низьку самооцінку. Якщо дитину шантажують у школі, вона може почати просити додаткові гроші на кишенькові витрати, щоб відкупитись від агресора.

Якщо цькуванню піддають вашу дитину, то обережно почніть з нею розмову. Дайте зрозуміти, що вам можна довіряти, що ви не будете звинувачувати її у тому, що вона стала жертвою булінгу.

Розкажіть дитині, що немає нічого поганого у тому, щоб повідомити про агресивну поведінку щодо когось учителю або принаймні друзям. Поясніть різницю між “пліткуванням” та “піклуванням” про своє життя чи життя друга/подруги.

Також не слід у розмові з дитиною використовувати такі сексистські кліше, як “хлопчик має бути сильним та вміти постояти за себе”, “дівчинка не повинна сама захищатись” та інші. Це тільки погіршить ситуацію.

 

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ТИ СТАВ ЖЕРТВОЮ БУЛІНГУ

Перше і найголовніше правило – не тримати це у секреті. Розкажи друзям, знайомим чи рідним про те, що тебе ображають у школі, цього не слід соромитись.

Інколи допомогти з вирішенням складної ситуації у школі може абсолютно не пов’язана з цим людина: тренер у секції, куди ти ходиш після школи, або вчитель, до якого ти ходиш на додаткові заняття.

Також не слід звинувачувати себе у тому, що тебе цькують. Ми говорили раніше, що кривдникам легко знайти жертву булінгу, адже для цього слід просто якось відрізнятись від оточуючих.

Якщо цькування у школі перетворились зі словесних на фізичні – йди до директора школи або завуча та докладно розкажи їм про це. Також повідом про ситуацію батьків.

Якщо у школі є психолог, то можна сміливо звернутись до нього, щоб відновити відчуття впевненості у своїх силах та зрозуміти, як діяти далі.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВИ СТАЛИ СВІДКОМ ЦЬКУВАННЯ

Якщо цькують твого друга чи подругу, то одразу звернись до дорослих: вчителя, старших товаришів, родичів, батьків тощо.

Якщо твій друг чи подруга поділилися з тобою, що вони потрапили у ситуацію булінгу, обов’язково говори з ними про це — вони потребують твоєї підтримки.

У жодному разі не слід приєднуватись до групи, що цькує, та висміювати проблеми свого друга чи подруги.

Якщо ви дорослий, який потерпав від булінгу колись, то не проходьте повз. Спробуйте захистити дитину, яку ображають. При цьому не слід ображати дітей, які цькують, адже деякі роблять це, тому що самі постраждали від насильства (вдома, у спортивній секції, в іншій школі тощо). У таких випадках вони можуть виміщати свій біль через знущання і приниження слабших за себе.

Деякі діти булять, щоб ловити на собі захоплені погляди оточуючих, а відчуття переваги над іншими приносить їм задоволення. До того ж, нападаючи на когось вони захищаються від цькування. Іноді такі діти дуже імпульсивні і не можуть контролювати свій гнів. У таких випадках справа нерідко доходить і до фізичного насильства.

Спробуйте повідомити про булінг людей зі школи, де це відбувається, або батьків дитини.

 

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ІНШИХ ЦЬКУЄШ ТИ

Зрозумій, булінг – це твої дії, а не твоя особистість. Ти можеш ними керувати та змінювати на краще. Пам’ятай, що булінг завдає фізичного та емоційного болю іншому, а тому подумай, чи дійсно ти цього прагнеш? Деякі речі можуть здаватися смішними та невинними, проте вони можуть завдати шкоди іншій людині.

ЯК ДОПОМОГТИ ДИТИНІ, ЯКА ЦЬКУЄ ІНШИХ

Ми вже казали, що в ситуації булінгу завжди беруть участь три сторони, а тому, коли ви дізнались про цькування у школі, не слід забувати про тих, хто ображає. Психологи зауважують, що дитині, яка булить інших, увага та допомога потрібна не менше, ніж тій, яка страждає від булінгу.

Відверто поговоріть з нею про те, що відбувається, з’ясуйте як вона ставиться до своїх дій і як реагують інші діти. Ви можете почути, що “всі так роблять”, або “він заслуговує на це”. Уважно вислухайте і зосередтеся на пошуці фактів, а не на своїх припущеннях.

Не применшуйте серйозність ситуації такими кліше, як “хлопчики завжди будуть хлопчиками” або “глузування, бійки та інші форми агресивної поведінки — просто дитячі жарти і цілком природна частина дитинства”.

Ретельно поясніть, які дії ви вважаєте переслідуванням інших. До них відносяться: цькування, образливі прізвиська, загрози фізичного насильства, залякування, висміювання, коментарі з сексуальним підтекстом, бойкот іншої дитини або підбурювання до ігнорування, плітки, публічні приниження, штовхання, плювки, псування особистих речей, принизливі висловлювання або жести.

Спокійно поясніть дитині, що її поведінка може завдати шкоди не тільки жертві, а й усім оточуючим. І щодалі це заходитиме, тим гірше булінг впливатиме на всіх учасників.

Дайте зрозуміти дитині, що агресивна поведінка є дуже серйозною проблемою, і ви не будете терпіти це в майбутньому. Чітко і наполегливо, але без гніву, попросіть дитину зупинити насильство. Скажіть дитині, що їй потрібна допомога, а тому ви тимчасово триматимете зв’язок з учителями, щоб упевнитись — дитина намагається змінити ситуацію.

Загрози і покарання не спрацюють. Можливо, на якийсь час це припинить булінг, та в перспективі це може тільки посилити агресію і невдоволення. Буде зайвим концентрувати увагу на відчуттях дитини, яку булять. Той, хто виявляє агресію, як правило відсторонюється від почуттів іншої людини.

Пам’ятайте, що агресивна поведінка та прояви насильства можуть вказувати на емоційні проблеми вашої дитини та розлади поведінки.

 

НОРМАТИВНО-ПРАВОВІ ДОКУМЕНТИ З ПИТАНЬ ЗАПОБІГАННЯ ТА  ПРОТИДІЇ БУЛІНГУ

 

  1. Закон України від 18.12.2019 року № 2657-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)»

 

  1. Наказ МОН № 1646 від 28.12.2019 року «Деякі питання реагування на випадки булінгу (цькування) та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти»

 

  1. Лист МОН України від 11.02.2020 № 1/9-80 щодо затвердження наказу Міністерства освіти і науки України від 28 грудня 2019 року № 1646

 

  1. Лист МОН України від 29.01.2019 № 1/11-881 Рекомендації для закладів освіти щодо застосування норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)»

 

  1. Лист МОН України від 29.12.2018 № 1/9-790 «Щодо організації роботи у закладах освіти з питань запобігання і протидії домашньому насильству та булінгу»

 

  1. Лист МОН України від 18.05.2018 № 1/11-5480 «Методичні рекомендації щодо запобігання та протидії  насильству»

 

  1. Лист МОН України від 28.12.2016 № 1/9-680 «Щодо захисту дітей від усіх форм насильства, образ, недбалого й жорстокого поводження»

Міністерство цифрової трансформації у партнерстві з ЮНІСЕФ розробило освітній серіал про кібербулінг для підлітків.

Завдяки цьому партнерському курсу підлітки дізнаються про причини та потенційні наслідки кібербулінгу і навчаться протистояти хейту та тролінгу, образливим коментарям, зможуть допомогти своїм друзям, які стали жертвами кібербулінгу.

Організатори проекту підкреслюють, що це допоможе припинити кібербулінг, зупинити цькування у підлітковому середовищі.

Участь в освітньому серіалі взяли українська суперстар NK | Настя Каменських і співачка, акторка та блогерка Анна Трінчер.

Безкоштовно подивитися його можна за цим посиланням.

https://osvita.diia.gov.ua/courses/cyberbullying

Серіал складається з чотирьох серій по 4-5 хвилин та розповідає про таке:

o        який вигляд має кібербулінг;

o        які причини та потенційні наслідки кібербулінгу;

o        як припинити кібербулінг;

o        що робити, якщо хтось із друзів став жертвою кібербулінгу.

У відео показують як:

o        правильно реагувати на кібербулінг;

o        протистояти хейту та тролінгу;

o        допомогти друзям-жертвам кібербулінгу;

o        припинити кібербулінг;

o        зупинити цькування.

Інформаційні матеріали ЮНІСЕФ

Кібербулінг – що це та як це зупинити?

10 фактів, які підлітки хочуть знати про кібербулінг

https://www.unicef.org/ukraine/cyberbulling

Перші ластівки” український серіал про булінг у закладах освіти 2020 року

Український серіал «Перші ластівки» про шкільний булінг став телевізійним хітом початку 2020 року. Шість мільйонів українців дивляться цю драму по телевізору, мільйони користувачів з інших країн — у мережі. Про це пише українська служба BBC.

 

Серіал розповідає історії підлітків, які борються зі знущаннями та домаганнями в середній школі. За сюжетом п’ятьох тинейджерів переслідує анонімний користувач в інтернеті, який видає себе за їхнього друга.

Герої серіалу шукають свою сексуальну ідентичність і навіть розглядають можливість суїциду.

Особливість серіалу — це гаряча лінія з питань психічного здоров’я. Про неї докладно розповідається в кінці кожного епізоду. За перший місяць виходу драми кількість дзвінків на телефон довіри зросла на 600%.

«Не мовчи, коли тобі боляче!», — контакти Нацiональної дитячої гарячої лінії: 0 800 500 225 (безкоштовно з мобільних та стаціонарних телефонів по всій території України).

За висновком ЮНІСЕФ, Україна — одна з європейських країн з найбільшою кількістю знущань серед школярів. Трохи менш ніж половина дітей від 11 до 15 років допускають булінг. Майже 70% українських школярів стали або жертвами, або свідками знущань. Україну за цими показниками випереджають тільки Латвія, Литва, Росія та Румунія. Найменше страждають через булінг школярі у Швеції: там показник не перевищує 8%.

Для боротьби з булінгом рік тому Україна, зокрема, ввела штрафи для батьків кривдників. У 2019 році українські суди задовольнили більш ніж 120 із понад 300 позовів за фактом знущань.

 

Серіал для батьків «Безпека дітей в інтернеті»

ПідготовленоМіністерством цифрової інформації

Інтернет надає багато можливостей як для дорослих, так і для дітей. Але поряд із тим є запитання, які можуть хвилювати батьків, коли їхні діти користуються ґаджетами. Ким є «друзі» у соціальних мережах? Як захистити дітей від шкідливого контенту в інтернеті? Чи існує небезпека від кібербулінгу? Всі ці та багато інших запитань обговорюються з Анастасією Дьяковою та МашоюЄфросиніною.

Цей курс для того, аби навчити батьків допомагати дітям використовувати інтернет та цифрові пристрої безпечно і з користю.

Дізнайтесь, як уберегти дітей онлайн від шкідливих матеріалів, кібербулінгу, суїцидальнихІнтернет-спілок, сексуального насильства.

Для чого це вам?

o        Розуміти, які онлайн-ігри безпечні

o        Протидіяти кібербулінгу

o        Уберегти від грумінгу

o        Захистити від секстингу

o        Попередити самогубство дитини

o        Попередити сексторшен

o        Говорити про секс зі своїми дітьми

o        Розуміти онлайн-спілкування дітей

o        Відрізняти шкідливий контент

https://osvita.diia.gov.ua/courses/serial-dlya-batkiv-onlayn-bezpeka-ditey

“Перші ластівки” український серіал про булінг у закладах освіти 2020 року

Український серіал «Перші ластівки» про шкільний булінг став телевізійним хітом початку 2020 року. Шість мільйонів українців дивляться цю драму по телевізору, мільйони користувачів з інших країн — у мережі. Про це пише українська служба BBC.

Серіал розповідає історії підлітків, які борються зі знущаннями та домаганнями в середній школі. За сюжетом п’ятьох тинейджерів переслідує анонімний користувач в інтернеті, який видає себе за їхнього друга.

Герої серіалу шукають свою сексуальну ідентичність і навіть розглядають можливість суїциду.

Особливість серіалу — це гаряча лінія з питань психічного здоров’я. Про неї докладно розповідається в кінці кожного епізоду. За перший місяць виходу драми кількість дзвінків на телефон довіри зросла на 600%.

«Не мовчи, коли тобі боляче!», — контакти Нацiональної дитячої гарячої лінії: 0 800 500 225 (безкоштовно з мобільних та стаціонарних телефонів по всій території України).

За висновком ЮНІСЕФ, Україна — одна з європейських країн з найбільшою кількістю знущань серед школярів. Трохи менш ніж половина дітей від 11 до 15 років допускають булінг. Майже 70% українських школярів стали або жертвами, або свідками знущань. Україну за цими показниками випереджають тільки Латвія, Литва, Росія та Румунія. Найменше страждають через булінг школярі у Швеції: там показник не перевищує 8%.

Для боротьби з булінгом рік тому Україна, зокрема, ввела штрафи для батьків кривдників. У 2019 році українські суди задовольнили більш ніж 120 із понад 300 позовів за фактом знущань.